LTC4050EMS-4.1#TRPBF
HONG KONG KEEP BOOMING TECHNOLOGY CO.,LIMITED
Contact Now
LTC4050EMS-4.1#TRPBF
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Battery Chargers
Product Status : Active
Current - Charging : Constant - Programmable
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR)
Series : -
Fault Protection : -
Number of Cells : 1
Supplier Device Package : 10-MSOP
Battery Pack Voltage : 4.1V
Mfr : Analog Devices Inc.
Programmable Features : Timer
Battery Chemistry : Lithium Ion
Package / Case : 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Interface : -
Charge Current - Max : -
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Max) : 10V